ארגונומיה במשרד – מאת משה בידנר (קצ׳ו)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאת: משה בידנר (קצ׳ו) – ארגונומיסט הבית של סימון פתרונות ישיבה בע״מ

כאשר חושבים על עיצוב משרד, עדיף ומומלץ לתכנן מראש סביבת עבודה ארגונומית. סביבה זו מושפעת ומשפיעה על התנהגות נכונה של העובדים במסגרת העבודה.
התכנון ישפיע על בריאותם של אותם עובדים, בכך שסביבת העבודה תתאים לצרכים הפיזיים של העובד.
כדי לתכנן ולעצב נכון, יש לבחון את סוגיית העיצוב תוך כדי 3 שאלות מכוונות:
האם איכות החיים של העובד משפיע על תפוקתו בעבודהמה היחס השקעה /תועלת -של יישום תכנית השיפור האם העובד מרגיש, מעריך ונרתם לתהליך זה
השפעת איכות החיים על תפוקת העבודה: פעילות אינטנסיבית, לחוצה, דינמית, נטולת פעילות גופנית, וכל זאת בנוסף לתזונה לקויה, גורמת באופן ישיר להשפעה שלילית על התפוקה בעבודה, מוסיפה ימי מחלה רבים, גורמת לחוסר סובלנות וסבלנות, וכן גורמת לחוסר ריכוז של העובד.
כן , איכות החיים של העובד מושפעת בצורה ישירה.

היחס של ההשקעה כלפי התועלת לעבודה: תועלת העובד מושפעת מההשקעה בו, מה שיכול להעלות את תפוקת העבודה ואת התועלת מהעובד בעשרות אחוזים, ולעיתים אף במאות.
דוגמה לכך : בן אדם שישב בכיסא שנוח לו, יעבוד בכיף ובשמחה, לא יבזבז זמן בתלונות וקיטורים , יפסיק לקום ממקום עבודתו ללא צורך, רק מפני שלא נוח לו. כיסא מכוון נכון ובהתאמה אישית יגרום לעובד לבצע משימותיו במשך זמן ממושך יותר, בלי ש"ירגיש את הזמן". כמו כן הוא ישמור על גוף בריא ורענן בסוף יום עבודתו. בעקבות שיפור מצב בריאותו (הגופני והנפשי) העובד יתרום למקום עיסוקו בצורה משמעותית יותר.

תחושת הירתמות של העובד: עם הזמן המודעות לבריאות ואיכות-חיים עולה. כל הציבור מתקדם לאורחות חיים בריאות יותר. המגמה הזו מתקיימת גם במקומות עבודה שמכבדים את עצמם ואת עובדיהם. תנאים סביבתיים והיחס לעובד במקום העבודה משפיעים גם על בחירת מקום עבודה חדש.

עובדים חוסכים זמן וכסף משמעותי ביותר כאשר במקומות עבודה חושבים ארגונומיה, בריאות ואיכות חיים.

דילוג לתוכן